Albinismus a pleť

Pleť je největším orgánem v našem těle, plní funkci zejména ochranou před okolními vlivy.

 Pleť se liší opět dle typu albinismu, zatímco u jedinců s očním albinismem je pokožka normálně zbarvená.  U  druhého  typu albinismu ,okulokutánního, je pokožka  výrazně světlejší, jelikož v pokožce částečně nebo úplně chybí pigment. Pigment neboli kožní barvivo je v pokožce potřebné z toho důvodu, že ji chrání před slunečními paprsky. Lidé, kteří mají tento typ albinismu můžeme nazývat ,, albíny“.

 

Péče o pleť

U druhého typu albinismu je péče o pleť zásadním a doživotním procesem. Albíni mají velmi citlivou jemnou pokožku, která při podráždění nebo poškození reaguje okamžitě zarudnutím poškozeného místa. Může to být například bodnutí hmyzem, pořezání, alergie například na traviny, léky. Pokožka se po nějakém čase opět uzdraví a zarudnutí zmizí, trvá to však déle. Při poškození, kdy se na pokožce vytvoří jizva, může dojít ke zbělání a vystoupnutí jizvy z kůže. Znaménka na pokožce jsou zbarveny u albínů od růžové až po světle hnědou. Zde je například nebezpečné si myslet, že albíni nemohou mít rakovinu kůže, jelikož mají znaménka světlá a netmavnou. Typickým příznakem rakoviny, melanomu kůže je, že znaménko tmavne. U albínů nikoli, nezdravé znaménko se může projevovat zvětšením, svěděním, krvácením na povrchu. Proto je vhodné zajít ke kožnímu lékaři, aby všechna znaménka na těle zkontroloval.

 

Pleť a slunce

Velmi nebezpečné je slunce, které pokožku snadno a velmi rychle spálí. Intenzita spálení je závislá na několika faktorech, teplota vzduchu, kritické nad 30 0C. Teplota je rozhodující, není totiž pravdou, že když nesvítí slunce a je pouze teplo, že se pokožka nespaluje. Spaluje se, proto je potřeba mazat pokožku, i když se zdržujete v teplém počasí pouze ve stínu. Dalším faktorem je denní doba, kdy jdete na slunce. Mezi 12 a 16 hodinou jsou sluneční paprsky nejsilnější. Proto je vhodné na slunce nechodit anebo s ochranou oděvu a namazání pokožky krémem s vysokých faktorem.

 Lidé s albinismem mohou mít v létě celkově problémy s nesnášenlivostí teplého počasí, tedy je narušena celková termoregulace těle. Cítí se unaveně, bolí je hlava.

 

Jak zabráníme spálení pokožky?

V současné době je na trhu mnoho přípravků, které velmi usnadňují fungování albínů v průběhu celého roku. Pokožka by měla být stále pod ochranou krému s ochranným faktorem například i v zimě, když svítí slunce.  Minimální faktor by měl být 30. Čím světlejší pleť, tím vyšší faktor. Pro albíny s úplně bílou pokožkou existují krémy s ochrannými faktory až 100. Dnes se na krémech označení 100 už vyskytuje velmi zřídka a je nahrazeno značením 50 +. Znamená to tedy, že 50+ je faktor 100. Značka krému není rozhodující. Neznamená, čím lepší značka a dražší krém, tím jistější ochrana. Spolehlivě můžeme věřit stupni ochranného faktoru.  Krém můžeme koupit v lékárnách, v běžných obchodem jsou nabízeny mezi krémy pro miminka. Cena se pohybuje různě, nejlevnější variantu je možno sehnat kolem 200 korun.

 

Jak se chová pokožka na slunci?

Pokožka se okamžitě zbarvuje do růžova. U lidí s normálním množstvím pigmentu se stává, že se nejprve zbarví do růžova, ale za několik dnů zhnědne. U albínů nikoli, spálení kůže bolí, štípe, jedinec má pocit horkosti na místě popálení. Nejvíce náchylnými partiemi jsou uši, nos, výstřih, ramena, lýtka a nárt.

 

Co nedělat, když se pokožka spálí?

Nikdy neomýváme spálenou část těla teplou vodu, to situaci ještě zhorší. Používáme studenou nebo vlažnou.

Nespoléháme na to, že pomohou mléka, která jsou určena na normální pokožku po opalování.

Nepřikrýváme spálenou pokožku nevzdušným oděvem.

Nestrháváme puchýře, neodlupujeme kůži, která se začíná loupat.

Nechodíme na slunc.

 

Co dělat, když se pokožka spálí?

Držet se ve stínu.

Nosit vzdušné oblečení, které dovolí pokožce dýchat.

Používat na pokožku krémy určené pro velmi citlivou pokožku, které nám předepíše kožní nebo praktický lékař.

Chladit pokožku, například jogurtem.

 

Fotografie

 

 

 

Znaménko albína

 

 

 

Čerstvá jizva       

 

 

 

Starší jizva